Select Page

Month: July 2016

Coaching Application: Head Coach U16 Boys Developmental All-Star Team

Coaching Application: Head Coach U16 Boys Developmental All-Star Team Softball NL is now accepting applications for the position of Head Coach for the Provincial U16 Boys Developmental All-Star team that will represent Newfoundland Labrador at the 2016 Eastern Canadian Softball Championships hosted by Conception Bay South in August. Individuals interested in being considered for the position must complete the official Softball NL application and also highlight qualifications (i.e. certifications, teams coached including other sports, etc.) that may be relevant to the position they are applying. Applicants for this position should currently possess a minimum NCCP Level 2/Competition-Introduction (Trained Status) for softball, however coaches who possess NCCP Level 1/Ongoing Participation (Certified Status) may also be considered. Please Note: The coaching staff (assistant coaches, manager, etc.) must also be approved by Softball Newfoundland and Labrador prior to the start of tryouts. To apply, please go to www.softballnl.ca/forms/softball-nl-coaching-application-form to download the most current coaching application which must be emailed along with cover letter and seasonal plan to softball@sportnl.ca. The Application Deadline is Monday, August 1, 2016. For further information please email softball@sportnl.ca. Please Note: Softball NL reserves the right to re-advertise the above position. Softball Newfoundland Labrador P.O. Box 21165 St. John’s, NL A1A 5B2 softball@sportnl.ca...

Read More

NL Summer Games Regional Teams

NL Summer Games Regional Teams Announced Softball NL are proud to announce that softball will once again be played at the 2016 Newfoundland Labrador Summer Games in Conception Bay South from August 17-21. Regional Teams are as follows: Male Softball (U14) St. John’s/North – Goulds Mount Pearl/South – Southern Shore Crush Avalon – Carbonear (Avalon 1) & Placentia (Avalon 2) Eastern – Clarenville Host – Conception Bay South Note: Carbonear defeated Placentia and Conception Bay Central to win the Avalon Boys Softball Qualifier. Softball NL have been given permission to enter a second team from the Avalon Region. Female Softball (U16) St. John’s/North – Shea Heights Mount Pearl/South – Southern Shore Crush Avalon – Conception Bay Central Central – Gander Western – Western Wildcats Host – Conception Bay South Technical Packages for Softball can be found by going to www.nlgames.ca/sports For further information, please contact Paul Smith Jr. (Technical Director for Softball at the 2016 Games) at softball.coach@hotmail.com. —————————————- Softball NL Would Like To Take This Opportunity To Wish All Of The Regional Teams The Best Of Luck At The 2016 NL Summer Games In CBS From August 17-21. Softball NL Would Also Like To Encourage All Of The Players, Coaches, Umpires, Volunteers And Parents To Enjoy The Entire Experience And Remember That Although Competition Is Great, Competitions Come And Go, But It Is The Friendships And Memories That...

Read More

Day 2 Results: U16 Boy’s FP

U16 Bantam Boy’s FP Provincial Date: July 22-24 Location: CBS Day 2 Results: Saturday, July 23, 2016 Game #7: CBS (11) vs. NL Selects (0) Game #8: Southern Shore (4) vs. CBC (3) Game #9: Goulds (9) vs. NL Selects (4) Game #10: Placentia (13) vs. Southern Shore (0) Game #11: Placentia (9) vs. CBC (5) Game #12: CBS (16) vs. Butlerville (4) Day 3 Schedule: Sunday, July 24, 2016 Playoffs 10:00am Semi-Final #1: 1st in A – CBS vs. 2nd in B – CBC 12:00pm Semi-Final #2: 1st in B – Placentia vs. 2nd in A – Goulds 2:00pm Championship Game (Winner 10:00am vs. Winner...

Read More

Day 2 Results: U14 Girl’s FP

U14 Pee-Wee Girl’s FP Provincial (EC Qualifier) Date: July 22-24 Location: CBC Day 2 Results: Saturday, July 23, 2016 Gander (16) vs. CBC#3 (11) Placentia (6) vs. CBC#2 (8) Bay Roberts (8) vs. KPSA (4) Gander (1) vs. CBC#1 (19) Placentia (11) vs. Bay Roberts (12) KPSA (12) vs. CBC#2 (3) CBC#3 (15) vs. Southern Shore...

Read More

Day 1 Results: U16 Boy’s FP

U16 Bantam Boy’s FP Provincial Date: July 22-24 Location: CBS Day 1 Results: Friday, July 22, 2016 Game #1: Placentia (7) vs. CBC (3) Game #2: Goulds (13) vs. Butlerville (11) Game #3: Placentia (7) vs. Southern Shore (6) Game #4: CBC (7) vs. Southern Shore (0) Game #5: Butlerville (16) vs. NL Selects (13) Game #6: CBS (13) vs. Goulds...

Read More

Day 1 Results: U14 Girl’s FP

U14 Pee-Wee Girl’s FP Provincial (EC Qualifier) Date: July 22-24 Location: CBC Day 1 Results: Friday, July 22, 2016 Game #1: CBC#1 (17) vs. Southern Shore (0) Game #2: Placentia (3) vs. KPSA (10) Game #3: Gander (11) vs. Southern Shore (21) Game #4: CBC#1 (16) vs. CBC#3 (1) Game #5: CBC#2 (5) vs. Bay Roberts (6)...

Read More

Day 1 Results: Intermediate Men’s FP Provincial

Intermediate Men’s Fastpitch Provincial Dates: July 22-24 Locations: Lions Park & Sgt. Ned Nugent Field Day 1 Results: Friday, July 22, 2016 Game #1: CBC Junior Canadians 0 vs. Bay Roberts Coors Light 4 Gosse Fanned 15, As BRCL Blanked CBC Junior Canadians 4-0 Bay Roberts Coors Light Pitching Stats: WP: Ward Gosse 7IP, 0R, 2H, 4BB, 15K Bay Roberts Coors Light Top Batters: Rylee Costello 1-2, 1R, Double, 1SB Aaron Whelan 1-3, 1R, Triple Daniel Byrne 1-3, 1R, Double Johnny Doyle 1-3, Double CBC Junior Canadians Pitching Stats: LP: Eric Healey 6IP, 4R, 4H, 2BB, 8K CBC Junior Canadians Top Batters: Jordan Penney 1-2, Double, 1SAC Riley Kenny 1-2, 1BB Game #2: U18 NL Selects 4 vs. PCI Roebothan McKay Marshall 11 Power Went 4-4, 2B & 3RBI, As PCI/RMM Defeated U18 NL Selects 11-4 PCI Roebothan McKay Marshall Pitching Stats: WP: Matt Power 6IP, 4R, 5H, 5BB, 6K PCI Roebothan McKay Marshall Top Batters: Matt Power 4-4, 2R, Double, 3RBI Liam Power 2-3, 1R, Solo Home Run, 1RBI Chris Thorne 2-3, 3R, 1BB Shayne McGrath 2-4, 2R, 2R Home Run, 1SB, 2RBI Ryan Noftall 1-3, 1R, Solo Home Run, 1RBI Leon Cantwell 1-4, 1R, Double, 1RBI Corey Drake 1-4, 3RBI U18 NL Selects Pitching Stats: LP: Jeremy Walsh 6.1IP, 11R, 13H, 2BB, 5K U18 NL Selects Top Batters: Joel Nash 1-1, 2R, Triple, 2BB Jordan Hamilton 1-2,...

Read More

Intermediate Men’s Provincial

Intermediate Men’s Fastpitch Provincial Dates: July 22-24 Locations: Lions Park & Sgt. Ned Nugent Field Participating Teams Bay Roberts Coors Light CBC Junior Canadians CBC Molson CBS Storm Game on Gear Lafontaine Club Bud Light MJR Masonry PCI Roebothan McKay Marshall U18 NL Selects Division A (At Lions Park) Bay Roberts Coors Light CBC Junior Canadians Lafontaine Club Bud Light MJR Masonry Division B (At Sgt. Ned Nugent Field) CBC Molson CBS Storm Game on Gear PCI Roebothan McKay Marshall U18 NL Selects Tournament Schedule Day 1 Schedule: Friday, July 22, 2016 At Lions Park 6:00pm Bay Roberts Coors Light vs. CBC Junior Canadians 8:00pm Lafontaine Club Bud Light vs. MJR Masonry At Sgt. Ned Nugent Field 6:00pm PCI Roebothan McKay Marshall vs. U18 NL Selects 8:00pm CBS Storm vs. CBC Molson Day 2 Schedule: Saturday, July 23, 2016 At Lions Park 9:00am Bay Roberts Coors Light vs. Lafontaine Club Bud Light 11:00am CBC Junior Canadians vs. MJR Masonry 1:00pm MJR Masonry vs. Bay Roberts Coors Light 3:00pm Lafontaine Club Bud Light vs. CBC Junior Canadians 5:00pm Game on Gear vs. U18 NL Selects At Sgt. Ned Nugent Field 9:00am PCI Roebothan McKay Marshall vs. Game on Gear 11:00am CBC Molson vs. U18 NL Selects 1:00pm CBS Storm vs. Game on Gear 3:00pm CBC Molson vs. PCI Roebothan McKay Marshall 5:00pm PCI Roebothan McKay Marshall vs. CBS Storm Day...

Read More

U12 Girls Atlantic Challenge

U12 Girls Atlantic Challenge Information From West Royalty Softball Association Regarding The 2016 U12 Squirt Girls Atlantic Fastpitch Tournament. West Royalty Softball Association 2016 U12 Squirt Girls Atlantic Fastpitch Tournament Dates: September 16-18 Location: Charlottetown, PEI...

Read More

Urgent: U18 Provincial Championships

Urgent: U18 Men’s & Women’s Provincial Championships Softball NL wish to remind Membership that the U18 Men’s and Women’s Provincial Championships are scheduled for July 29-31. The deadline to register for the U18 Men’s and Women’s Provincial Championships was July 15 (go to www.softballnl.ca/2016-registration-deadlines/). However to date, registration for both tournaments has been poor and Softball NL may be forced to cancel both. To that end, Softball NL has set a FINAL registration deadline of Thursday, July 21 (12-noon) for teams to complete registration, including affiliation with Softball NL, submission of rosters, and payment of all fees. Softball NL will then decide whether or not to go ahead with these tournaments in 2016 and only teams registered at that time will be entered into the schedule. Note that Softball NL will not accept registration unless rosters are included on July 21. At this time, Softball NL wish to remind ALL Membership of the Athlete Eligibility Policy (www.softballnl.ca/policies/athlete-eligibility-policy-minor/). This policy will be in effect for all Softball NL sanctioned Minor Tournaments (U10 – U18). Before requesting permission to “call-up” players from a lower division in your association to fill a roster, or to “pick-up” players from other associations/clubs for Provincial competition please refer to this policy BEFORE making such requests. The purpose of the policy is to ensure fair competition among community based teams while keeping the game enjoyable for...

Read More

Day 3 Results: U16 Girl’s FP Provincial

Softball NL Pepsi U16 Bantam Girl’s FP Provincial Dates: July 8-10 Location: Shea Heights Day 3 Results: Sunday, July 10, 2016 Shea Heights 12 vs. Western 32 CBS 11 vs. Bay Roberts 3 Division 1 Standings After Round Robin CBC 3-0 Western 2-1 Shea Heights 1-2 Gander 0-3 Division 2 Standings After Round Robin Southern Shore 4-0 CBS 2-2 Bay Roberts 0-4 Playoff Match-Ups Semi-Final #1 1st Division 1 – CBC (3-0) vs. 2nd Division 2 – CBS (2-2) CBC 12 vs. CBS 3 Semi-Final #2 1st Division 2 – Southern Shore (4-0) vs. 2nd Division 1 – Western (2-1) Southern Shore 10 vs. Western 3 Championship Game CBC 14 vs. Southern Shore 5 Members of the CBC U16 Bantam Girl’s FP Provincial Championship Team Jessica Butler, Karen Cole, Olivia Corbett, Taylor Doyle, Karlee Farrell, MacKenzie Fewer, Emily Claire Furey, Emily Hawco, Brianna Hickey, Julianna Murphy, Hannah Poole, Alexandra Quinlan, Kaylee Rose, MacKenzie Stone, Coach Jeannie Corbett & Coach Jim Corbett. Softball NL Would Like To Take This Opportunity To Congratulate CBC On Capturing The 2016 Softball NL Pepsi U16 Bantam Girl’s Fastpitch Provincial Championship! Congratulations CBC! Softball NL Would Like To Take This Opportunity To Congratulate Southern Shore On Their 2nd Place Finish At The 2016 Softball NL Pepsi U16 Bantam Girl’s Fastpitch Provincial Championship! Congratulations Southern Shore! Final Tournament Standings 1st CBC 5-0 2nd Southern Shore 5-1...

Read More

Day 3 Results: U14 Boy’s FP Provincial

Softball NL Pepsi U14 Pee-Wee Boy’s FP Provincial Dates: July 8-10 Location: Carbonear Day 3 Results: Sunday, July 10, 2016 Semi-Final #1: 1st In Division 1 vs. 2nd Division 2 (Field 1) 1st Division 1 – Placentia (7) vs. 2nd Division 2 – CBS (0) Semi-Final #2: 1st Division 2 vs. 2nd Division 1 (Field 2) 1st Division 2 – Carbonear #1 (15) vs. 2nd Division 1 – Butlerville (12) Championship Game: Winner Semi-Final #1 vs. Winner Semi-Final #2 Placentia (11) vs. Carbonear #1 (4) Members of the Placentia U14 Pee-Wee Boy’s FP Provincial Championship Team Christopher Clarke, Douglas Duke, Owen Edison, Arron Hussey, Brady Judge, Blake O’Keefe, Brady Power, Mason VanPuymbrocek, Luke Wadman, John Webber, Jacob Whittle, Bradyn Williams & Coach Francis Webber. Softball NL Would Like To Take This Opportunity To Congratulate Placentia On Capturing The 2016 Softball NL Pepsi U14 Pee-Wee Boy’s Fastpitch Provincial Championship. Congratulations Placentia! Members of the Carbonear #1 U14 Pee-Wee Boy’s FP Provincial Finalists Devon Barrett, Mark Burke, Bradley Byrne, Mark Davis, James Day, Reid Deering, Jacob Griffin, Joshua Kennedy, Matthew King, Josh Mullins, Hunter Saunders, Ben Tuck, Coach Phil Antle, Coach Charlie Deering, Coach David Kennedy & Coach Nick Saunders. Softball NL Would Like To Take This Opportunity To Congratulate Carbonear #1 On Their 2nd Place Finish At The 2016 Softball NL Pepsi U14 Pee-Wee Boy’s Fastpitch Provincial. Congratulations Carbonear #1!...

Read More

Day 2 Results: U16 Girl’s FP Provincial

Softball NL Pepsi U16 Bantam Girl’s FP Provincials Dates: July 8-10 Location: Shea Heights Day 2 Results: Saturday, July 09, 2016 Gander 8 vs. Shea Heights 9 Bay Roberts 0 vs. Southern Shore 15 CBC 18 vs. Western 1 Gander 14 vs. Western 20 CBS 2 vs. Southern Shore 16 CBC 15 vs. Gander 0 Division 1 Standings After Day 2 CBC 3-0 Shea Heights 1-1 Western 1-1 Gander 0-3 Division 2 Standings After Day 2 Southern Shore 4-0 CBS 1-2 Bay Roberts 0-3 Day 3 Schedule: Sunday, July 10, 2016 9:00am Shea Heights vs. Western 11:00am CBS vs. Bay Roberts 1:00pm 1st Division 1 – CBC (3-0) vs. 2nd Division 2 – TBD 3:00pm 1st Division 2 – Southern Shore (4-0) vs. 2nd Division 1 – TBD 5:00pm Championship...

Read More

Day 2 Results: U14 Boy’s FP Provincial

Softball NL Pepsi U14 Pee-Wee Boy’s FP Provincial Dates: July 8-10 Location: Carbonear Day 2 Results: Saturday, July 09, 2016 Division 1 (Field 1) Butlerville (10) vs. Goulds (9) Placentia (11) vs. Clarenville (6) Clarenville (9) vs. Goulds (12) Placentia (4) vs. Goulds (3) Clarenville (14) vs. Southern Shore (9) Butlerville (12) vs. Southern Shore (4) Division 1 Standings After Day 2 Placentia (4-0) Butlerville (3-1) Goulds (2-2) Clarenville (1-3) Southern Shore (0-4) Division 2 (Field 2) CBC #1 (2) vs. CBS (11) Carbonear #1 (7) vs. CBC #2 (4) Carbonear #2 (14) vs. CBC #2 (16) Carbonear #1 (7) vs. Carbonear #2 (0) CBC #1 (4) vs. CBC #2 (13) Carbonear #2 (5) vs. CBS (12) Division 2 Standings After Day 2 Carbonear #1 (4-0) CBS (3-1) CBC #2 (2-2) Carbonear #2 (1-3) CBC #1 (0-4) Day 3 Schedule: Sunday, July 10, 2016 Semi-Finals & Final Semi-Final 1: 1st In Division 1 vs. 2nd Division 3 (Field 1) 9:00am 1st Division 1 – Placentia (4-0) vs. 2nd Division 2 – CBS (3-1) Semi-Final 2: 1st Division 2 vs. 2nd Division 1 (Field 2) 9:00am 1st Division 2 – Carbonear #1 (4-0) vs. 2nd Division 1 – Butlerville (3-1) Championship Game 12-noon Winner Semi-Final 1 vs. Winner Semi-Final...

Read More

Day 1 Results: U16 Girl’s FP Provincial

Softball NL Pepsi U16 Bantam Girl’s FP Provincials Dates: July 8-10 Location: Shea Heights Day 1 Results: Friday, July 08, 2016 Shea Heights 0 vs. CBC 15 Bay Roberts 6 vs. Southern Shore 14 CBS 9 vs. Southern Shore 13 Bay Roberts 26 vs. CBS 31 Division 1 Standings After Day 1 CBC 1-0 Gander 0-0 Western 0-0 Shea Heights 0-1 Division 2 Standings After Day 1 Southern Shore 2-0 CBS 1-1 Bay Roberts 0-2 Day 2 Schedule: Saturday, July 09, 2016 9:00am Gander vs. Shea Heights 11:00am Bay Roberts vs. Southern Shore 1:00pm CBC vs. Western 3:00pm Gander vs. Western 5:00pm CBS vs. Southern Shore 7:00pm CBC vs....

Read More

Day 1 Results: U14 Boy’s FP Provincial

Softball NL Pepsi U14 Pee-Wee Boy’s FP Provincial Dates: July 8-10 Location: Carbonear Day 1 Results: Friday, July 08, 2016 Division 1 (Field 1) Goulds (14) vs. Southern Shore (5) Clarenville (11) vs. Butlerville (12) Placentia (14) vs. Butlerville (1) Southern Shore (6) vs. Placentia (18) Division 1 Standings After Day 1 Placentia (2-0) Goulds (1-0) Butlerville (1-1) Clarenville (0-1) Southern Shore (0-2) Division 2 (Field 2) CBC #1 (3) vs. Carbonear #1 (16) CBC #2 (4) vs. CBS (10) Carbonear #2 (9) vs. CBC #1 (2) CBS (11) vs. Carbonear #1 (12) Division 2 Standings After Day 1 Carbonear #1 (2-0) Carbonear #2 (1-0) CBS (1-1) CBC #2 (0-1) CBC #1 (0-2) Day 2 Schedule: Saturday, July 09, 2016 Division 1 (Field 1) 9:00am Butlerville vs. Goulds 11:00am Placentia vs. Clarenville 1:00pm Clarenville vs. Goulds 3:00pm Placentia vs. Goulds 5:00pm Clarenville vs. Southern Shore 7:00pm Butlerville vs. Southern Shore Division 2 (Field 2) 9:00am CBC #1 vs. CBS 11:00am Carbonear #1 vs. CBC #2 1:00pm Carbonear #2 vs. CBC #2 3:00pm Carbonear #1 vs. Carbonear #2 5:00pm CBC #1 vs. CBC #2 7:00pm Carbonear #2 vs....

Read More

U16 Girl’s FP Provincial

Softball NL Pepsi U16 Bantam Girl’s FP Provincials Dates: July 8-10 Location: Shea Heights Participating Teams Bay Roberts CBC CBS Gander Shea Heights Southern Shore Western Division 1 CBC Gander Shea Heights Western Division 2 Bay Roberts CBS Southern Shore Tournament Schedule Day 1 Schedule: Friday, July 08, 2016 12-noon Shea Heights vs. CBC 2:00pm Bay Roberts vs. Southern Shore 4:00pm CBS vs. Southern Shore 6:00pm Bay Roberts vs. CBS Day 2 Schedule: Saturday, July 09, 2016 9:00am Gander vs. Shea Heights 11:00am Bay Roberts vs. Southern Shore 1:00pm CBC vs. Western 3:00pm Gander vs. Western 5:00pm CBS vs. Southern Shore 7:00pm CBC vs. Gander Day 3 Schedule: Sunday, July 10, 2016 9:00am Shea Heights vs. Western 11:00am CBS vs. Bay Roberts 1:00pm 1st Division 1 vs. 2nd Division 2 3:00pm 1st Division 2 vs. 2nd Division 1 5:00pm Championship...

Read More

U14 Boy’s FP Provincial

Softball NL Pepsi U14 Pee-Wee Boy’s FP Provincial Dates: July 8-10 Location: Carbonear Participating Teams Butlerville Carbonear #1 Carbonear #2 CBC #1 CBC #2 CBS Clarenville Goulds Placentia Southern Shore Division 1 (Field 1) Butlerville Clarenville Goulds Placentia Southern Shore Division 2 (Field 2) Carbonear #1 Carbonear #2 CBC #1 CBC #2 CBS Tournament Schedule Day 1 Schedule: Friday, July 08, 2016 Division 1 (Field 1) 12-noon Goulds vs. Southern Shore 2:00pm Clarenville vs. Butlerville 4:00pm Placentia vs. Butlerville 6:00pm Southern Shore vs. Placentia Division 2 (Field 2) 12-noon CBC #1 vs. Carbonear #1 2:00pm CBC #2 vs. CBS 4:00pm Carbonear #2 vs. CBC #1 6:00pm CBS vs. Carbonear #1 Day 2 Schedule: Saturday, July 09, 2016 Division 1 (Field 1) 9:00am Butlerville vs. Goulds 11:00am Placentia vs. Clarenville 1:00pm Clarenville vs. Goulds 3:00pm Placentia vs. Goulds 5:00pm Clarenville vs. Southern Shore 7:00pm Butlerville vs. Southern Shore Division 2 (Field 2) 9:00am CBC #1 vs. CBS 11:00am Carbonear #1 vs. CBC #2 1:00pm Carbonear #2 vs. CBC #2 3:00pm Carbonear #1 vs. Carbonear #2 5:00pm CBC #1 vs. CBC #2 7:00pm Carbonear #2 vs. CBS Day 3 Schedule: Sunday, July 10, 2016 Semi-Finals & Final 9:00am 1st Division 1 vs. 2nd Division 2 (Field 1) 9:00am 1st Division 2 vs. 2nd Division 1 (Field 2) 12-noon Championship Game (Field...

Read More

U16 Girl’s Moss Schedule

2016 Constable William Moss Memorial Softball Tournament Dates: July 4-8 Location: St. John’s, NL U16 Girl’s Division 4 Teams (1 Division) Teams Entered CBC CBS Shea Heights Southern Shore Note: All Games At Wyatt U16 Girl’s Division Schedule Day 1 Schedule: Monday, July 4, 2016 9:00am Shea Heights vs. CBS 11:00am Southern Shore vs. CBC 1:00pm CBC vs. Shea Heights 3:00pm CBS vs. Southern Shore Day 2 Schedule: Tuesday, July 5, 2016 9:00am CBC vs. CBS 11:00am Southern Shore vs. Shea Heights Playoffs 1:00pm Semi-Final 1: 1st Place vs. 4th Place 3:00pm Semi-Final 2: 2nd Place vs. 3rd Place Day 3 Schedule: Wednesday, July 6, 2016 9:00am Final: Winner of Semi-Final 1 vs. Winner Semi-Final...

Read More

U16 Boy’s Moss Schedule

2016 Constable William Moss Memorial Softball Tournament Dates: July 4-8 Location: St. John’s, NL U16 Boy’s Division 5 Teams (1 Division) Teams Entered Butlerville CBC Goulds KPSA Placentia Note: All Games At Lions U16 Boy’s Division Tournament Schedule Day 1 Schedule: Monday, July 4, 2016 9:00am KPSA vs. Goulds 11:00am CBC vs. Butlerville 1:00pm Placentia vs. Goulds 3:00pm Butlerville vs. KPSA Day 2 Schedule: Tuesday, July 5, 2016 9:00am CBC vs. Placentia 11:00am Butleville vs. Goulds 1:00pm KPSA vs. CBC 3:00pm Butlerville vs. Placentia Day 3 Schedule: Wednesday, July 6, 2016 9:00am Goulds vs. CBC 11:00am KPSA vs. Placentia Playoffs 1:00pm Semi-Final 1: 1st Place vs. 4th Place 3:00pm Semi-Final 2: 2nd Place vs. 3rd Place Day 4 Schedule: Thursday, July 7, 2016 9:00am Final: Winner of Semi-Final 1 vs. Winner Semi-Final...

Read More

U14 Girl’s Moss Schedule

2016 Constable William Moss Memorial Softball Tournament Dates: July 4-8 Location: St. John’s, NL U14 Girl’s Division 6 Teams (1 Division) Team Entered CBC 1 CBC 2 CBC Squirt KPSA Placentia Southern Shore Note: All Games At Bannerman U14 Girl’s Division Tournament Schedule Day 1 Schedule: Monday, July 4, 2016 9:00am KPSA vs. Southern Shore 11:00am Placentia vs. CBC 1 1:00pm Southern Shore vs. CBC 2 3:00pm CBC Squirt vs. KPSA Day 2 Schedule: Tuesday, July 5, 2016 9:00am CBC vs. CBC Squirt 11:00am Placentia vs. Southern Shore 1:00pm CBC 1 vs. KPSA 3:00pm Placentia vs. CBC Squirt Day 3 Schedule: Wednesday, July 6, 2016 9:00am CBC 1 vs. CBC 2 Playoffs 11:00am Semi-Final 1: 1st Place vs. 4th Place 1:00pm Semi-Final 2: 2nd Place vs. 3rd Place 3:00pm Final: Championship...

Read More

U14 Boy’s Moss Schedule

2016 Constable William Moss Memorial Softball Tournament Dates: July 4-8 Location: St. John’s, NL U14 Boy’s Division 10 Teams (2 Divisions) Teams Entered Butlerville Carbonear 1 Carbonear 2 CBC CBS Clarenville Goulds Placentia Southern Shore 1 Southern Shore 2 Division 1 Carbonear 2 CBS Clarenville Placentia Southern Shore 1 Note: All Division 1 Games At Mundy Pond Division 2 Butlerville Carbonear 1 CBC Goulds Southern Shore 2 Note: All Division 2 Games At Shea Heights U14 Boy’s Division Tournament Schedule Day 1 Schedule: Monday, July 4, 2016 At Mundy Pond 9:00am CBS vs. Placentia 11:00am Carbonear 2 vs. Clarenville 1:00pm Southern Shore 1 vs. Clarenville 3:00pm Carbonear 2 vs. Placentia At Shea Heights 9:00am CBC vs. Goulds 11:00am Butlerville vs. Carbonear 1 1:00pm Carbonear 1 vs. Southern Shore 2 3:00pm Butlerville vs. Goulds Day 2 Schedule: Tuesday, July 5, 2016 At Mundy Pond 9:00am CBS vs. Southern Shore 1 11:00am Clarenville vs. CBS 1:00pm Carbonear vs. Southern Shore 1 3:00pm Clareville vs. Placentia At Shea Heights 9:00am Southern Shore 2 vs. Goulds 11:00am CBC vs. Butlerville 1:00pm CBC vs. Southern Shore 2 3:00pm Carbonear vs. Goulds Day 3 Schedule: Wednesday, July 6, 2016 At Mundy Pond 9:00am CBS vs. Carbonear 2 11:00am Placentia vs. Southern Shore 1 At Shea Heights 9:00am CBC vs. Carbonear 1 11:00am Southern Shore 2 vs. Butlerville Playoffs At Mundy Pond 1:00pm Semi-Final 1: 1st...

Read More

U12 Boy’s Moss Schedule

2016 Constable William Moss Memorial Softball Tournament Dates: July 4-8 Location: St. John’s, NL U12 Boy’s Division 12 Teams (2 Divisions) Teams Entered Bay Roberts Butlerville Carbonear CBC Black CBC Red CBS Goulds KPSA Placentia Shea Heights Southern Shore 1 Southern Shore 2 Division 1 CBC Red Goulds KPSA Placentia Southern Shore 1 Southern Shore 2 Note: All Division 1 Games At Kelly’s Brook Division 2 Bay Roberts Butlerville Carbonear CBC Black CBS Shea Heights Note: All Division 2 Games At Conway Glen U12 Boy’s Division Tournament Schedule Day 1 Schedule: Monday, July 4, 2016 At Kelly’s Brook 9:00am KPSA vs. CBC Red 11:00am Goulds vs. Southern Shore 1 1:00pm Placentia vs. Southern Shore 2 3:00pm Southern Shore 1 vs. CBC Red At Conway Glen 9:00am Shea Heights vs. CBS 11:00am Carbonear vs. Bay Roberts 1:00pm CBS vs. Butlerville 3:00pm CBC Black vs. Carbonear Day 2 Schedule: Tuesday, July 5, 2016 At Kelly’s Brook 9:00am Goulds vs. Placentia 11:00am Southern Shore vs. KPSA 1:00pm CBC Red vs. Southern Shore 2 3:00pm KPSA vs. Goulds At Conway Glen 9:00am Bay Roberts vs. CBC Black 11:00am Shea Heights vs. Butlerville 1:00pm Buterville vs. Bay Roberts 3:00pm Carbonear vs. Shea Heights Day 3 Schedule: Wednesday, July 6, 2016 At Kelly’s Brook 9:00am Placentia vs. Southern Shore 1 At Conway Glen 9:00am CBC Black vs. CBS Playoffs At Kelly’s Brook 1:00pm Semi-Final 1:...

Read More

2016 Moss Tournament Info

2016 Constable William Moss Memorial Softball Tournament Dates: July 4-8 Location: St. John’s, NL Ballparks: Bannerman, Conway Glen, Kelly’s Brook, Lions, Mundy Pond, Shea Heights & Wyatt 37 Teams, 5 Divisions, 5-Days Of Fastpitch Fun! U12 Boy’s Division 12 Teams (2 Divisions) Teams Entered Bay Roberts Butlerville Carbonear CBC Black CBC Red CBS Goulds KPSA Placentia Shea Heights Southern Shore 1 Southern Shore 2 Division 1 CBC Red Goulds KPSA Placentia Southern Shore 1 Southern Shore 2 Note: All Division 1 Games At Kelly’s Brook Division 2 Bay Roberts Butlerville Carbonear CBC Black CBS Shea Heights Note: All Division 2 Games At Conway Glen U12 Boy’s Championship Game Is Scheduled For Wednesday, July 6th at 3:15pm at Kelly’s Brook. ———————————- U14 Boy’s Division 10 Teams (2 Divisions) Teams Entered Butlerville Carbonear 1 Carbonear 2 CBC CBS Clarenville Goulds Placentia Southern Shore 1 Southern Shore 2 Division 1 Carbonear 2 CBS Clarenville Placentia Southern Shore 1 Note: All Division 1 Games At Mundy Pond Division 2 Butlerville Carbonear 1 CBC Goulds Southern Shore 2 Note: All Division 2 Games At Shea Heights U14 Boy’s Championship Game Is Scheduled For Wednesday, July 6th at 3:00pm at Mundy Pond. ———————————- U14 Girl’s Division 6 Teams (1 Division) Team Entered CBC 1 CBC 2 CBC Squirt KPSA Placentia Southern Shore Note: All Games At Bannerman U14 Girl’s Championship Game Is Scheduled For Wednesday,...

Read More

Our Sponsors

Categories

Archives