ECSC: NL Gold Medals

Eastern Canadian Softball Championships

Gold Medal Teams from Newfoundland Labrador

Newfoundland Labrador have captured 20 Gold Medals At Eastern Canadian Softball Championships.

GOLD MEDAL TEAMS

1979-Placentia (Midget Boys)
Gerard McCarthy, Mark Collins, Alf Cahill, Mack Hatfield, Tim Hogan, Damian Follett, Dave Milley, Tim Careen, Larry Ryan, Glen Nolan, Mike Mullaley, George Gear, Kevin Lannon, Pat Gear, Maurice Griffiths, Randy Power, Joe Lake, George Pomroy, Ed Stoodley-Coach, Adrian Reddigan-Coach.

1980-Placentia (Bantam Girls)
Jackie Power, Cathy Dray, Diane Pomroy, Denise Hynes, Denise Murphy, Kim Schabell, Jackie O’Keefe, Peggy Kelly, Darlene Pittman, Tina Murphy, Maureen King, Debbie Cooper, Kim Fillier, Debbie Power, Danielle Norman, Tim Hogan-Coach, Mel Critch-Coach.

1981-Placentia (Bantam Girls)
Cathy Ryan, Darlene Pittman, Jackie Power, Janet Power, Peggy Kelly, Denelle Norman, Sharon Moore, Jackie O’Keefe, Patsy Power, Kim Fillier, Diane Pomroy, Barbra Harnum, Denise Murphy, Denise Hynes, Tina Murphy, Brenda Davis, Charlene Sullivan, Ken Schabell-Manager, Pauline Duke-Coach, Tom Tucker-Murphy-Coach.

1981-Pasadena (Ladies Intermediate B)
Peggy Newhook, Joanne Brake, Diane Wells, Sarah Brake, Shelia Jones, Joanne Gulliver, Maureen Brake, Patti Brennan, Madonna Carroll, Sandra Pike, Julia Elliott, Della Carroll, Minnie Pike, Maureen Seaward, Deane Brown, Joy Seaward, Earl Anstey-Coach, Rick Cull-Coach.

1982-Placentia (Bantam Boys)
Todd Norman, Terry Roach, Francis Pomroy, Chris Lake, Blair Houlihan, Roger Power, Carl Pomroy, Randy Greene, Dan Kelly, Bill Traverse, Bob Kelly, Bill Fitzgerald, Glenn Butt, Rob Baldwin, Pat Traverse, Bill Dunphy, Carl (Chos) Taylor, Ken Schabell-Manager, Bill O’Reilly-Coach.

1982-Bishops Falls (Bantam Girls)
Brenda Davis, Karen Keough, Kim Morris, Tanta Davis, Lana Temple, Henrietta Toms, Lisa Power, Tammy Austin, Karen Noseworthy, Elizabeth Noseworthy, Debbie Toms, Kim Kelly, Joanne Mahoney, Ross Kennedy-Coach, Derek Pelley-Coach, Ron Healey-Coach.

1983-Bay Roberts (Pee Wee Girls)
Dianne Pittman, Denise Drover, Sherry Fitzpatrick, Debbie Thompson, Charlene Yetman, Andrea Keefe, Denise French, Kelly Walsh, Pam Brown, Karen Brown, Kelly Seymour, Gloria Bishop, Jacqueline Dawe, Linda Bradbury, Paula Street, Kim Crosbie, Rayleen Hart, Marlene Snow-Coach, Dave Fitzpatrick-Coach, Kevin Critch-Coach.

1984-Mount Pearl (Men’s Senior B)
Wayne Gollop, Bob Bailey, Randy Crane, Bren Kean, Glen Hawkins, Pat Kelly, Gerry Voisey, Glen Dwyer, Wayne Kelly, Joe Connors, Frank Power, Steve Gillard, Bruce Gollop, John Tilley, Paul Fagan, Ig Dunne, Randy Grouchy-Coach.

1984-Conception Bay Central Bantam Boys
Don Murphy, Tom Whelan, Scott McCarthy, Barry Byrne, Ward Gosse,

1984-Higher Levels Bantam Girls
Leona Ryan, Kim Martret, Tina Bursey, Colette Rickert, Christine Hall, Brenda Moore, Sherry Fitzpatrick, Michelle Strickland, Kelly Shea, Dawn Heath, Lynn Ann Kavanagh, Rita Gibbons, Dianne Pittman, Rhonda Croke, Bonnie Churchill, Carolyn Casey, Rosie Mullaley, Sherry Walsh, Wayne McLellan-Coach, Dave Feener-Coach.

1984-Outer Cove (Pee Wee Boys)
Trevor Boland, Ken Hatch, Todd Hatch, Colin Abbott, Jody Dwyer, Chris Dwyer, Mark Dwyer, Chris Beresford, Darren Kelly, Mark Press, Dean Hickey, Sean Hickey, Michael Langille, Jason Pine, Jim Feehan, Wally Hynes, Bill Nixon-Coach, Fred Stack-Coach.

1985-Conception Bay Central (Pee Wee Boys)
Marty Murphy, Anthony Bryant, Joey Buckle, Kevin Dunphy, John Dalton, Albert Dalton, Ed Myers, Jamie Walsh, JJ Woodford, John Murphy, Bob Murphy, Peter Ryan, Bob Power, David Cleary, Pat Flynn, Deck Lecour-Coach, Jim Dunphy-Coach.

1986-Silver Dollar-Placentia (Men’s Senior B)
Jim Pittman, Jason O’Reilly, Bill O’Reilly, Terry Roach, Gordon Ryan, Jake Edmunds, Gerry Manning, Gus Crotty, Pat Lake, Gerry Quilty, Melvin Critch, Carl (Chos) Taylor, Peter Kelly, Cyril O’Reilly, Don Pomroy, George Pomroy, Dick O’Reilly, Bill Davis, Dick Davis, Dominic O’Reilly-Coach.

1986-Conception Bay Central (Bantam Boys)
Anthony Bryant, Linus Woodford, Gene Bartlett, Derm Croke, Sean Kennedy, Marty Murphy, Bernie Hickey, Andre Costigan, Bill Conway, Jim Murphy, Peter Ryan, Albert Dalton, Joey Buckle, Ian Murphy, Terry Hawco, Will Murphy-Coach, Ed Costigan-Coach

1987-Conception Bay Central (Bantam Boys)
Marty Murphy, Frank Bartlett, John Dalton, Albert Dalton, Anthony Bryant, Joey Buckle, Pat Flynn, Kevin Dunphy, Jamie Walsh, Bob Murphy, Peter Ryan, David Cleary, Ed Myers, JJ Woodford, John Murphy, Bob Power, Will Murphy-Coach.

1988-Silver Dollar-Placentia (Men’s Senior B)
Len Wakeham, John Goobie, Jim Pittman, Gerry Manning, George Pomroy, Bill O’Reilly, Gus Crotty, Brian Mooney, Terry Roach, Pat Lake, Dick O’Reilly, Paul King, Carl (Chos) Taylor, Tom Manning, Jake Edmunds, Dominic O’Reilly-Coach.

1994-Hunts Transport (Men’s Senior C)
Frank Knox, Dan Kelly, Tony Newhook, Ron Snow, Jeff Janes, John Murphy, Steve Myers, Colin Swain, Paul Roche, Mike Neville, Donny Powell, Gerry Raymond, Tony Murphy, Glen Gulliver-Coach.

2006-Waterford Valley Express (Midget Boys)
Chris Hammond, Mike Mackey, Mike Noftall, Wayne Furlong, Blair Evans, Derek Stone, Shane Kelly, Stephen Reardon, Sean Mackey, Andrew Murphy, Craig Edmunds, Geoff Heffernan, Drew Sullivan, Wayne Furlong-Manager, Paul Heffernan-Coach, Lee Cose-Coach.

2009-Coastal Marine & Recreation (Men’s Intermediate C)
Aaron Janes, Jason Brown, Felix Rogers, Justin Brown, Josh Janes, Adam Janes, Matthew Rogers, David Doran, Zack Janes, Robbie Taylor, Chris Doran, Colin Walsh, Chris Hussey, Roger Osmond, David Kennedy, Robbie Button-Coach, Paul Kennedy-Coach.

2016-NL Selects (Bantam Boys)
Douglas Cheeseman, Liam Costello, Riley Furey, Jacob Gill, Brendan Houlihan, Ryan Kelly, Ryan Maher, Marcus Pittman, Logan Power, Liam Shea, Joseph Squires, Luke Strickland, Joey Sweeney, Alex Williams, Chris Maher-Coach, Dale Kelly-Coach, Loyola Power-Coach.