ECSC: NL Bronze Medals

Eastern Canadian Softball Championships

Bronze Medal Teams from Newfoundland Labrador

Newfoundland Labrador have captured 32 Bronze Medals At Eastern Canadian Softball Championships.

BRONZE MEDAL TEAMS

1982-Corner Brook (Men’s Intermediate B)
Floyd Brake, Rob Myrden, Bernie Staples, Dave Pennell, Ed Kelly, Lorin King, Lloyd Quinton, Bob Freeman, Mark Basha, Bill Crocker, Dave Street, Brad Piercey, Bern Dingwell, Wade Park, Gower Burt, Al Park, Sam Greene, Wayne Foote, Gord Kennedy, Bob Seaward-Coach.

1982-Shoal Harbour (Ladies Intermediate B)
Dianne Pittman, Dawn Slade,

1983-Fortune (Men’s Senior B Slo-Pitch)
Steve Mallard, Lloyd Barnes, Don Stone, Cyril Rose, Walt Patton, Dave Masters, Randy Howell, Albert Stacey, Edward Hillier, Wayne Bolt, Victor Rose, Patrick Parsons, Paul Fiander, Manuel Bolt, Edward Mallard-Coach.

1983-Placentia (Bantam Girls)
Names Unavailable

1984-Marystown (Men’s Intermediate A)
Gerard Baker, Joe Drake, Albert Blagdon, Ches Cribb, Wayne Coombs, Bob Brenton, Jerry Brenton, Ed Connolly, Dave Brenton, Kevin Brenton, Mike Wilson, Noel Codner, John Hanrahan, Mel Gaudon-Coach, Kevin Pickett-Coach.

1984-Bell Island (Ladies Intermediate A)
Libby Kelly, Tina Pynn, Linda Pendergast,

1984-Placentia (Pee Wee Girls)
Names Unavailable

1985-Conception Bay Central (Bantam Boys)
Tom Whelan, Mark Nash, Gordie Murphy, Jim Dunphy-Coach

1987-Corner Brook (Men’s Intermediate A)
Names Unavailable

1987-South Dildo (Ladies Senior B Slo-Pitch)
Karen Philpott, Denise Pike, Darlene White, Christine Thorne, Sharon Reid, Haley Cram, Nancy Philpott, Michelle Butt, Trudy Higdon, Laurie Green, Tracey Whiteway, Gail Thorne, Marilyn Day, Glenda Day, Michelle Fudge, Eric Clarke-Coach.

1988-Gander (Men’s Senior B)
Steve Hunt, Kevin Hopkins, Rick Preston, John Colbourne, Wayne Gale, John Kelly, Shawn Roberts, Mike Rowsell, Bill Norris, Art Stevenson, Greg Newell, Craig Loder, Rob Allan, Ian Ireland-Player/Coach

1988-Port Aux Basque (Men’s Intermediate C)
Glen Allen, Keith Carter, Eugene Battista, Andy Gale, Mike Andrews, Claude Dicks, Shawn Leaman, John Street, Larry Colbourne, Darryl Coleman, Brian Burley, Don Loder, Bruce Simms, Carl Strickland, Randy Duhart, Gary O’Brien-Coach.

1988-Conception Bay South (Men’s Masters Slo-Pitch)
Bill Fagan, Keith Tilley, Dennis Butler, Chris Davis, Dave Kennedy, Wayne Fitzpatrick, Kevin Stamp, Jerry White, Rick Neville, Norm Simpson, Mel Strong, Jim Bartlett, Wayne Fagan, Don Tilley, Reg Holloway, Mac Morgan, Charlie Courage-Player/Coach.

1988-Conception Bay Central (Pee Wee Boys)
Ed McDonald, Donny Cleary, Gerard Bartlett, Paul Philips, Ray Hawco, Craig Moore, Keith McGrath, Trevor Fowler, Paddy Murphy, Tony Dunphy, David Connors, Eddy Woodford, Tom Cole, Rick Gushue, Allan Young-Coach.

1989-Conception Bay South (Men’s Masters Slo-Pitch)
Rick Neville, Tom Nugent, Don King, Dave Kennedy, Jim Bartlett, Mel Strong, Wayne Fitzpatrick, Terry Mosher, Dennis Butler, Chris Davis, Bill Fagan, Wayne Fagan, Don Tilley, Mac Morgan, Gerry Dyke-Coach.

1989-Kilbride (Bantam Boys)
Liam Doyle, Phil Grouchy-Coach.

1991-Paradise (Men’s Senior Slo-Pitch)
Don Byrne, Gary Hayes, Brian Hunt, Wayne Hollohan, John Gulliver, Derrick Gulliver, Wade Dicks, Chris Gulliver, Neil Walsh, Steve H, Jerry M, Chris Druken, Neil Farrell, Morley Ford, Jim Browne-Coach.

1991-South Dildo (Ladies Senior Slo-Pitch)
Roxanne Reid, Kim Clarke, Tammy Murphy, Marilyn Day, Dawn Giles, Jennifer Say, Michelle Burt, Karen Pike, Denise Smith, Christine Thorne, Tracy Smith, Connie Higdon, Sharon Reid, Gail Thorne, Eric Clarke-Coach.

1991-Clarenville (Bantam Girls)
Leslie Russell, Jill Russell, Jill Downing, Jan Downing, Tracey Stone, Amanda Smith, Chrystal Adey, Melisa Traverse, Lisa Farrell, Michelle Gosse, Mitzie Cholock, Fraser Russell-Coach.

1992-Torbay (Men’s Intermediate B)
Mike McCormick, Kevin Fitzpatrick, Sean Joy, Ken Hogan, Kevin Gosse, Ed Newhook, Neil Scott, Robbie McGrath, Chris Byrne, Keith Hogan, Noel Codner, Jason Green, Tony Byrne, Barry Codner, Shawn Pearcey, Kevin Joy-Coach.

1992-Carbonear (Senior Ladies Slo-Pitch)
Melanie George, Judy Kennedy, Dianne Kennedy, Carolyn Kennedy, Kelly Burke, Carol Butt, Gina Blundon, Nicole Grimes, Debbie Penney, Dete George, Val Trickett, Judy Wareham, Marg Penney, Wanda Butt, Lynette Butt.

1993-Goulds (Bantam Boys)
Ryan O’Neill, Chris Maher, Darrell Joy, Mark Nolan, Jason Richard, Ryan Walsh, Ray Druken, Chris Keats, Denis Collier, John Pitcher, Rod Dier, Stephen Pomeroy, Jason Andrews, Paul Croft, Kevin Bennett-Coach, Jason Collins-Coach, Scott Andrews-Coach, Bruce Nickel-Coach.

1993-Conception Bay Central (Pee Wee Boys)
Keith Marrie, Jim Power, James Dunphy, Noel Hunt, Steve MacDonald, Dwayne Wall, Jeff Whelan, Ray Dalton, Jamie Noftall, Tim Wade, BJ Lewis, George Gushue, Mike Moriarity, Ray Dalton-Coach, Ron Whelan-Coach.

2000-St. John’s Kento (Bantam Boys)
Matt Hill, Jason Hill, Andrew Crocker, Stephen Penney, Sean Tucker, Jeff Brown, Chris Hynes, Michael Stringer, Felix Squires, Paul Whittle, Neil Tibbo, Michael Hill, Steven Yetman, Ed Putt, Corey Traverse, Billy Patterson, Paul Whittle-Manager, Carl (Kelly) Thompson-Coach, John Hill-Coach.

2003-Placentia (Bantam Boys)
Cody Kelly, Bradley Mooney, Mike O’Keefe, Tony Meade, Shane Bavis, Mitchell Callahan, Jonathan Culleton, Greg Power, Joe Murphy, Jamie Roach, James O’Reilly, Andy Daley, Pat Hatfield, Michael Barron, Ryan Hynes, Joe Kelly-Manager, Jim Roach-Coach, Pat Callahan-Coach, George Hatfield-Coach.

2006-Placentia (Midget Boys)
Johnny O’Reilly, Evan Greene, Colin Whiffen, Mitchell Callahan, Vince Kerrivan, Jonathan Culleton, Tony Meade, Joe Murphy, Pat Hatfield, Andy Daley, Shane Bavis, Jamie Roach, Greg Power, Pat Callahan-Coach, Dick O’Reilly-Coach.

2008-Goulds (Bantam Boys)
Mark Power, Colin Walsh, Jeremy O’Reilly, Matt Hurley, Daniel Dalton, Ryan Kirk, Jason Gulliver, Geoff Stack, Tyler Dinn, Klark Brockerville, Steve Hand, Justin Head, Wally Power-Coach, Jeff Kirk-Coach.

2010-Waterford Valley (Pee Wee Boys)
Carl Snow, Brent Williams, John Healey, Simon Davis-Power, Shane Dobbin, Cody Donaghey, Nathan Noel, Adam Healey, Josh Grouchy, Jordan Richards, Jordan Noftall, Ryan Kenny, Jordan Boland, Wendy Kenny-Manager, Connor Donaghey-Coach, Paul Healey-Coach.

2011-Goulds (Pee Wee Boys)
Blake Dalton, Tyler Templeman, Simon Davis-Power, Mitch Stack, Brent Williams, Connor McCarthy, Michael Dalton, David Fitzgerald, Joel Antle, Liam Kirk, Keeghan Ridgley, Jeff Kirk-Coach.

2012-Waterford Valley Express (Pee Wee Boys)
Mark King, Brandon Sharpe, Tyler Wall, Nathan Conway, Nathan Kenny, Adam Gilbert, Cody Traverse, Michael Dalton, Jordan Hamilton, Brandon Coady, Gerald Wall, Steven Quinlan, Bradley Broders, Michael King-Coach, Paul King-Coach, Donny King-Coach.

2012-NL Selects (Bantam Boys)
Patrick O’Leary, Mitch Stack, Simon Davis-Power, Liam Kirk, Ryan Wall, Ryan Kenny, Nick Pittman, Daniel Byrne, Eric Healey, Jordan Noftall, Shane Dobbin, Brandon Moriarity, Joshua Grouchy, John Walsh, Matt Dwyer, Cassie Corbett-Manager, Stephen Strapp-Coach, Leon Cantwell-Coach.

2013-Goulds (U12 Boys)
Travis Coady, Keith Dinn, Daniel Campbell, Austin Earle, Brayden Halweg, ,Logan Howlett, Ryan Kelly, Ryan Maher, Adam Martin, Brendan McCarthy, Joshua Power, Jesse Putt, Danny Campbell-Coach, Bill Coady-Coach, Chris Maher-Coach, Dale Kelly-Coach.