1980-1989 (Years 1-10)

MOSS TOURNAMENT (1980-1989)

1980 MOSS TOURNAMENT

Higher Levels defeated Mundy Pond 4-3 in 11-Innings to win the 1st Annual Police Bantam Boys Softball Tournament and the William Moss Memorial on Saturday, March 23rd at Mundy Pond.

Dave Janes was the winning pitcher over John Pope.

Four other teams competed in the very successful tournament including two Cabot Street teams, Shea Heights and Buckmaster Circle.

BOYS CHAMPIONS: HIGHER LEVELS
Steve Lush, Gary Walsh, Cyril Hanlon, Eddy Stevenson-Captain, Joe Gibbons, Bob Dillon, Finton White, Dave Janes, Eddy Newhook, Mike Hanlon, Dean Oliver and Trevor Clarke.

1981 MOSS TOURNAMENT

Mundy Pond scored three runs in the bottom of the eighth inning to win the 2nd Annual Police Invitational Minor Softball Title and the Constable Moss Memorial Trophy with a 7-6 squeaker over Higher Levels Sunday afternoon before a capacity crowd at Mundy Pond Diamond.

BOYS CHAMPIONS: MUNDY POND
Randy Price, Craig Mills, Rick Haynes, Dean Casey, Tony Dunn, Rod Noftall, John McGrath, Craig Butler, Pat Madden, Mike Monahan, Kevin Donahue, John Pope, Bobby Monahan, John Woodfine, Gerry Penney, Steve Myers, Gary Collins-Coach and Bill Oliver-Coach.

AWARD WINNERS
Batting: Bill McCormack (Shea Heights) .637BA
Home Runs: Eddy Stevenson (Higher Levels) 2
Stolen Bases: Eddy Newhook (Higher Levels) 7
Top Pitcher: Eddy Stevenson (Higher Levels)
MVP: Cyril Hanlon (Higher Levels)
Most Spirited: Craig Mills (Mundy Pond)
Sportsmanship: Dave Kavanagh (Chalker Place)
Scholarship: Dean Oliver (Higher Levels)
Scholarship: Dave Kavanagh (Chalker Place)
Scholarship: Terry Kavanagh (Chalker Place) 

1982 MOSS TOURNAMENT

Higher Levels dumped Beothuck Crushing & Paving (East End) 13-7 to win the 3rd Annual William Moss Memorial Police Softball Tournament Sunday afternoon at Pleasantville.

Glen Barron hurled the win for Higher Levels while Dave Kavanagh was tagged with the loss. Barron also had three hits for Higher Levels.

Beothuck finished round robin play with a perfect 6-0 mark while Higher Levels had a 5-1 record.

Cabot Street, Kilbride, Shea Heights, Mundy Pond and Mount Pearl were other teams, which took part in the six-day tournament.

BOYS CHAMPIONS: HIGER LEVELS
Derek Clancy, Gerald Johnson, Leonard O’Leary, Brian Chafe, Tony McGrath, Dwayne McGrath, Robbie Reid, Paul Barron, Dave Nelder, Dean Goldsworthy, Glen Barron, Craig Thompson, Chris Dowden, John Tizzard, Jamie Peddigrew and Len Wakeham-Coach.

AWARD WINNERS
Batting: Rick Lane (BC&P) .600BA
Home Runs: Todd Carlisle (Mount Pearl) 1
Top Pitcher: Dave Kavanagh (BC&P) 4-0
Golden Glove: Paul Hollihan (Shea Heights)
Most Spirited: Buster Bowe (Mundy Pond)
MVP: Dave Kavanagh (BC&P)
Top Coach: Hughie Clarke (BC&P)
Top Coach: Mike Stevenson (BC&P)
Scholarship: Brian Chafe (Higher Levels)
Scholarship: Todd Roberts (Cabot Street)
Scholarship: Dave Kavanagh (BC&P)

TEAM SPORTSMANLIKE AWARD:
Todd Carlisle (Mount Pearl)
Paul Barron (Higher Levels)
Jeff White (BC&P)
Gord Hutchings (Shea Heights)
Doug Gallagher (Cabot Street)
Danny Corbett (Kilbride)
Tony Andrews (Mundy Pond)

1983 MOSS TOURNAMENT

Cabot Street captured the 4th Annual Moss Softball Tournament during the weekend at Pleasantville with an easy 12-2 decision over Outer Cove in the title game.

Brian Stanford was the winning pitcher while Ken Dyer suffered the setback.

BOYS CHAMPIONS: CABOT STREET
Brian Stanford, Paddy Reddy, Morris Fitzgerald, Larry Hearn, Donny Webber, Dave Howlett, Robbie Jesso, Mike Oliver, Gerry Coffey, Wayne Smith, Derek Clancy, Barry Fitzgerald, Stephen Cleary, Robert Kinsella, Ed Harris and John Adams-Coach.

AWARD WINNERS
MVP: Ken Dyer (Outer Cove)
Top Pitcher: Donny Powell (Virginia Park)
Golden Glove: Mike O’Neill (Virginia Park)
Scholarship: Stephen Cleary (Cabot Street)
Scholarship: Brian Stanford (Cabot Street)
Scholarship: Jim Lacey (Higher Levels)

1984 MOSS TOURNAMENT

Portugal Cove stopped Virginia Park 5-3 to capture the championship in the 5th Annual Constable William Moss Memorial Minor Softball Tournament at Wyatt Park.

The tournament organized by the Royal Newfoundland Constabulary and sponsored by Pepsi Cola had fourteen teams participating.

It ran all week at Wyatt and Bannerman Parks with a total of 90 games played.

Portugal Cove downed Outer Cove the Provincial Pee-Wee A Champions 7-1 in one semi-final, while the other was a titanic struggle before Virginia Park came up with a 3-2 squeaker over Cabot Street in 16-Innings.

BOYS CHAMPIONS: PORTUGAL COVE
Colin Abbott, Wally Hynes, Scott Churchill, Shawn Mitchell, Sean Hanlon, Sean Hibbs, Dennis Mercer, Jody Clarke, Jeff Payne, Blair Tucker, Paul Sullivan, Russ Dicks-Manager, Val Abbott-Coach.

AWARD WINNERS
MVP: Colin Abbott (Portugal Cove)
Home Runs: Jody Dwyer (Outer Cove) 2 & Des Edwards (Kilbride) 2
Sportsmanship & Ability: Mark Dwyer (Outer Cove)

1985 MOSS TOURNAMENT

Virginia Park scored a run in the sixth inning en route to a 4-3 over Outer Cove in the 6th Annual Constable William Moss Softball Tournament in Pleasantville.

Graham Evely tossed the win over Mark Dwyer.

Virginia Park earned a berth into the Championship Game by defeating Waterford Valley 6-5, while Outer cove downed Higher Levels 6-2 to reach the Championship contest.

Quarterfinal action saw Waterford Valley upend Torbay 9-1, Higher Levels trounce Wedgewood Park 21-0, Outer Cove outscore Labrador City 14-10 with four runs in the top of the seventh inning and Virginia Park defeat Conception Bay South 9-0.

BOYS CHAMPIONS: VIRGINIA PARK
Graham Evely, Walter Dicks, Chad Penney, Rod Walsh, Billy Skanes, Jamie Baker, Scott Smith, Blair White, Craig Brocklehurst, Greg O’Leary, Steve Hodder, Derek Moores, Stephen Hillier, Gerard Walsh-Manager, Terry O’Leary-Coach and Dave Power-Coach.

AWARD WINNERS
MVP: Graham Evely (Virginia Park)
Most Spirited: Mark Dwyer (Outer Cove)
Golden Glove: Craig Brocklehurst (Virginia Park)
Sportsmanship: Chris Davis (Conception Bay South)
Batting: Derek O’Toole (Cabot Street) .727BA
Top Pitcher: Robbie Jesso (Higher Levels)
Scholarship: Denise Whitten (Wedgewood Park)
Scholarship: Sean Power (Labrador City)
Scholarship: Scott Dawe (Waterford Valley)

1986 MOSS TOURNAMENT

Torbay blanked Cabot Street 4-0 to capture the 7th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament Sunday in Pleasantville.

BOYS CHAMPIONS: TORBAY
Kevin Fitzpatrick, Chris Dwyer, Chris Gosse, Darren Bradbury, Sean Joy, Dean Cranford, Darren Hudson, Robbie McGrath, Ian Sullivan, Jason Grey, John Bulger, Greg Tapper, Joey Maynard, Steve Noseworthy, Jody Dwyer Sr-Coach and Joe Maynard-Coach.

AWARD WINNERS
Batting: Craig Brocklehurst (Virginia Park)
Top Pitcher: Mark Donnelly (Waterford Valley)
Most Spirited: Rodney Walsh (Higher Levels)

1987 MOSS TOURNAMENT

Corner Brook held off a seventh inning threat by Outer Cove to win the 8th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament 4-2 Sunday in Pleasantville.

Tournament Most Valuable Player Matt Bellows fired the win for Corner Brook, while Chris Dwyer suffered the setback.

BOYS CHAMPIONS: CORNER BROOK
Jason Higgins, John Perry, Darren Simmonds, Jason Ledrew, Chad Wilton, Francis Alexander, Jason Tarbett, Bert Penny, Steve Barry, Byron Kean, Matthew Bellows, Steve Noseworthy, Rod Pittman, Jason Quilty, Scott Burden, Dave Kearsey-Coach and Andre Wyatt-Coach.

AWARDS WINNERS
Batting: Tony Murphy (Waterford Valley) .703BA
Home Runs: Jeff Dawe (CBS) 2
Top Pitcher: Frank Spurrell (Shea Heights)
MVP: Matthew Bellows (Corner Brook)
Golden Glove: Jimmy Baker (Outer Cove)
Most Spirited: Brian Chafe (Shea Heights)
Sportsmanship: Darrell Walsh (Cabot Street)
Scholarship: Greg Webber (Cabot Street)
Scholarship: Keith Hearn (Buckmasters Circle)
Scholarship: Chad Abbott (Mundy Pond)

Cabot Street captured the 1st Annual Constable William Moss Memorial Girls Under-15 Softball Tournament Wednesday at Bannerman Park with a 14-9 victory over St. Phillips in the Championship Game.

Kelly Rideout pitched the win and had four hits at the plate. Cindy Stead took the loss.

Sandi Stead, Lisa Hanames & Deanne Oliver had three hits in a losing cause.

GIRLS CHAMPIONS: CABOT STREET
Cathy Newhook, Tanya Hanrahan, Ann Marie Yetman, Monica Webber, Kelly Rideout, Sherry Lynn Snow, Sherry Howell, Maxine Connolly, Tina Boland, Kim Barron, Connie Martin, Corissa Lahey, Pam Kerrivan, Tracy Jenkins-Coach, Mike Murphy-Coach and Brian Stanford-Coach.

AWARD WINNERS
Batting: Lisa Tucker (St. Phillips) .845BA
MVP: Tanya Hanrahan (Cabot Street)
Most Spirited: Sherry Maher (Shea Heights)
Golden Glove (Infield) Lisa Hanames (St. Phillips)
Golden Glove (Outfield) Melanie Furlong (Mundy Pond)
Sportsmanship: Denise Walsh (Waterford Valley)
Scholarship: Colleen Rossiter (Waterford Valley)
Scholarship: Debbie Dicks (Virginia Park)
Scholarship: Pam Fowler (Waterford Valley)

1988 MOSS TOURNAMENT

Corner Brook behind the strong pitching performance of Seymour Pilgrim defeated Outer Cove 4-0 Saturday to capture its second straight Constable William Moss Boys Softball Championship at Pleasantville Diamond.

Pilgrim fired a one hitter and struckout 11. Loser Shannon Power and Harold Kelly combined on a four- hitter and they had five strikeouts. The winners scored two runs in the first and two in the third.

BOYS CHAMPIONS: CORNER BROOK
Christian Vincent, Steven Noseworthy, Seymour Pilgrim, Jeff Wells, Mike Brake, Steven Penney, Brad Stuckless, Jason Ledrew, Jason Tarbett, Darren Simmonds, Corey Colbourne, Steven Piercey, Andre Wyatt-Coach and Bert Penney-Coach.

AWARD WINNERS
Batting: Jason Powell (Virginia Park) .714BA
Home Runs: Robbie O’Brien (Wedgewood Park) 4
Top Pitcher: Seymour Pilgrim (Corner Brook)
MVP-Round Robin: John Veitch (Waterford Valley)
MVP-Playoffs: Seymour Pilgrim (Corner Brook)
Golden Glove: Stephen Roche (Outer Cove)
Most Spirited: Len Powell (Portugal Cove)
Sportsmanship: Greg Webber (Cabot Street)
Scholarship: Tom Murphy (Higher Levels)
Scholarship: Greg Webber (Cabot Street)
Scholarship: Greg Wilson (Mundy Pond)       

Cabot Street won their second straight Constable William Moss Memorial Female Softball Tournament with a 12-10 win over Waterford Valley Sunday at Wyatt Park.

Corissa Lahey pitched the win.

GIRLS CHAMPIONS: CABOT STREET
Corissa Lahey, Tina Boland, Connie Martin, Anne Schlieve, Maxine Connolly, Shelly Barron, Kim Barron, Pam Kerrivan, Tanya Hanrahan, Kim Parkinson, Rosanna Schlieve, Johnny Snow-Coach, Brian Stanford-Coach.

AWARD WINNERS
Batting: Shannon Furlong (Mundy Pond) .769BA
MVP-Round Robin: Debbie Dicks (Virginia Park)
MVP-Playoffs: Kyla Kelly (Waterford Valley)
Sportsmanship: Michelle Beresford (Outer Cove)
Most Spirited: Corissa Lahey (Cabot Street)
Scholarship: Karen Martin (Mount Pearl)
Scholarship: Michelle Beresford (Outer Cove)

TEAM MOST SPIRITED AWARDS
Yvonne Stack-Petty Harbour
Jackie Lambe-St. Phillips
Tammy Dunne-Mundy Pond
Kristen Doyle-Outer Cove
Kim Miller-Virginia Park
Tracey Burke-Kilbride
Tina Boland-Cabot Street
Julie Bulger-Mount Pearl
Sherry Lynn Sweetland-Clarenville
Tanya Campbell-Waterford Valley

1989 MOSS TOURNAMENT

In the Boys Championship Game, Mount Scio held off two comebacks by Outer Cove in the latter stages of the game and hung on to defeat them 10-9 for their first Moss Tournament Championship.

The winners were leading 6-2 after four innings when Outer Cove put the pressure on to look like what would be their first Moss Tournament Victory after being runners up on three previous occasions in 1985, 87 and 88.

Winning pitcher was Steven Rice, while Shannon Power took the loss.

Mount Scio scored the winning run with two out in the top of the eight when Rice hit a double up the middle and scored on short stop Gerry Hanlon’s single. With one out in the eighth, Outer Cove had left-fielder Mark Murphy on third base following his base hit single and an error but couldn’t capitalize the tying run as Shannon Power was called out on strikes to end the game.  

BOYS CHAMPIONS: MOUNT SCIO
Brad Osmond, Cory Lamkin, Chris Dillon, Michael Byrd, Scott Mahon, Patty Mackey, Jimmy Holland, Steven Rice, Gerry Hanlon, Billy Manning and Rod Mallard-Coach.

AWARD WINNERS
Batting: Dave Smith (Rabbittown) 11-17 .647BA
Home Runs: Mark Crane (Kilbride) 3
MVP-Round Robin: Ken Nagel (Outer Cove)
MVP-Playoffs: Patty Mackey (Mt. Scio)
Top Pitcher: Steven Rice (Mt. Scio)
Most Spirited: Jamie Gosse (Clarenville)
Sportsmanship: Barry Griffiths (Torbay)
Golden Glove: Corey Howlett (Goulds)
Scholarship: Michael Boone (CBS)
Scholarship: Steven Rice (Mt. Scio)
Scholarship: Jamie Fitzgerald (Waterford Valley)
Scholarship: Jason Pitcher (Clarenville)
Scholarship: Vince Leonard (Cabot Street)
Scholarship: Jason Powell (Virginia Park)   

TEAM MOST SPIRITED AWARDS
Geoff Barry-Corner Brook
Chris Dillon-Mt Scio
Scott Sharpe-Waterford Valley
Chad Abbott-Mundy Pond
Carl Palmer-Higher Levels
Mike King-East End Boys & Girls Club
Justin Power-Torbay
Chad Evans-Mt. Pearl
Scott Gorman-Wedgewood Park
Dave Pender-Goulds
Devon Field-Outer Cove
Brian Clarke-Petty Harbour
Jason Pinella-St. Phillips
Paul Whelan-Rabbittown
Jason Pitcher-Clarenville
Keith Parrell-Kilbride
Todd Powell-Virginia Park
Stephen Hedderson-Cabot Street
Jimmy Williams-Shea Heights
Steven Smith-CBS

In the Girls Championship Game, Waterford Valley defeated Clarenville 12-8  to win the 3rd Annual Moss Girls Tournament. Waterford Valley scored five runs in the second inning on six hits including four singles and a double.

Winning Pitcher Tonya Whitten also homered. Tanya Campbell led the winners with three hits Mandi Dodd had three hits as well. Losing pitcher Leslie Russell and Jackie Bishop each had two hits for the losers.

GIRLS CHAMPIONS: WATERFORD VALLEY
Tonya Whitten, Tanya Campbell, Kyla Campbell, Rhian Walter, Allison North, Susan Atkinson, Colleen Rossiter, Sandra Howell, Leanne Piccott, Mandi Dodd, Sherry Mahoney, Colleen Reid, Denise Hayward, Danielle Spratt-Coach and Jim Spratt-Coach.

AWARD WINNERS
Batting: Leona Hyde (Outer Cove) 12-18 .667BA
Home Runs: Susan Elliott (Clarenville) 3
Top Pitcher: Tracy Burke (Kilbride)
MVP-Round Robin: Leslie Russell (Clarenville)
MVP-Playoffs: Leanne Piccott (Waterford Valley)
Golden Glove: Leanne Piccott (Waterford Valley)
Most Sportsperson: Heather Doyle (Outer Cove)
Most Gentle & Effective: Shannon Hong (Kilbride)
Scholarship: Tanya Campbell (Waterford)
Scholarship Geri-Lynn Boland (Torbay)
Scholarship: Sherry Maher (Petty Harbour)
Scholarship: Leanne Winsor (Outer Cove)

TEAM MOST SPIRITED AWARDS
Jennifer Moran-Outer Cove
Corissa Lahey-Cabot Street
Dawn Halleran-St. Phillips
Leslie Russell-Clarenville
Tanya Campbell-Waterford Valley
Heather Andrews-Mount Pearl
Julie Chafe –Petty Harbour
Andre Stead-Kilbride
Margie Halleran-Virginia Park
Jamie Snow-East End Boys & Girls Club
Wendy Williams-Goulds
Rene Manning-Torbay