2010-2016 (Years 31-36)

2010 MOSS TOURNAMENT

SQUIRT BOY’S DIVISION

In Squirt Boy’s, Placentia Squirt Boy’s defeated Bay Roberts 8-1 to claim the Squirt Boy’s Division of the 30th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

SQUIRT BOY’S CHAMPIONS: PLACENTIA
Brent Hatfield, Andrew Kelly, Michael Walsh, Jordan Roche, Kolton Greene, Brendan Haley, Zachary Young, Justin Edison, Joel Nash, Jordan Pomeroy, Liam Shea, Mark Nash-Coach, Bill Pomeroy-Coach and Bill Hatfield-Coach.

Player’s of the Game:
Andrew Kelly (Placentia)
Kyle Mercer (Bay Roberts)
Lucas Reid (Bay Roberts)

PEE-WEE BOY’S DIVISION

In Pee-Wee Boy’s, Waterford Valley #1 defeated Waterford Valley #2 4-3 in 8-Innings to claim the Pee-Wee Boy’s Division of the 30th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

PEE-WEE BOY’S CHAMPIONS: Waterford Valley #1
Shane Dobbin, Cody Donaghey, Nathan Noel, John Healey, Adam Healey, Mark Conway, Josh Grouchy, Jordan Richards, Matthew Kenny, Brad Broders and Paul Healey-Coach.

Player’s of the Game:
Jordan Richards (Waterford Valley #1)
Jordan Noftall (Waterford Valley #2

BANTAM BOY’S DIVISION

In Bantam Boy’s, Placentia defeated Waterford Valley 7-0 to claim the Bantam Boy’s Division of the 30th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

BANTAM BOY’S CHAMPIONS: PLACENTIA
Colby Murphy, Evan O’Keefe, Jason Murphy, Evan Pittman, Brad Budden, Jordan Dray, Devin Whelan, Gerard Dray, Scott Greene, Tristan McGrath, Inni Mangat, John Budden-Manager, Glenn Murphy-Coach, Gerard Dray-Coach.

Player’s of the Game:
Colby Murphy (Placentia)
Ryan King (Waterford Valley)

BANTAM GIRL’S TIER I DIVISION

In Bantam Girl’s Tier 1, CBC defeated St. John’s East 8-1 to claim the Bantam Girl’s Tier 1 Division of the 30th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

BANTAM GIRL’S TIER I CHAMPIONS: CBC
Courtney Cole, Emily Conway, Leanne Dalton, Mary Kate Dawson, Victoria Hollohan, Emily Hynes, Samantha Kennedy, Janna Lewis, Kristina, Renne Myers, Cassie O’Leary, Daphne Lewis-Coach, Jean Corbett-Coach and Vince Myers-Coach.

Player’s of the Game:
Victoria Hollohan (CBC)
Marlena Penney (St. John’s East)

BANTAM GIRL’S TIER II DIVISION

In the Bantam Girl’s Tier II, Virginia Park #2 defeated Virginia Park #1 7-4 to claim the Bantam Girl’s Tier II Division of the 30th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

BANTAM GIRL’S TIER II CHAMPIONS: VIRGINIA PARK #2
Amber Pomeroy, Sarah Stevenson, Gabrielle Murphy, Robin Dawe, Amanda Chipman, Vanessa Westcott, Sarah Goodwin, Katie Goodwin, Jade Goulton, Alyssa Young, Emily Wiseman, Stephanie Foley, Zachary Pomeroy-Manager and Jim Caul-Coach.

Player’s of the Game:
Melanie Wiseman (Virginia Park II)
Rebecca Crawley (Virginia Park I)

2010 Grand & Toy Scholarship Award Winners

Squirt Boy’s
Darcy O’Reilly (Bay Roberts)
Kolton Greene (Placentia)
Dylan Gushue (CBC I)
Cody Hawco (CBC II)
Mark King (Waterford Valley)

Pee-Wee Boy’s
Mark Healey (Placentia)
Paul Franey (Bay Roberts)
John Walsh (CBC)
Mitchell Stack (Goulds)
Edward Rumsey (Waterford Valley II)
John Healey (Waterford Valley I)

Bantam Boy’s
Aaron Stone (Bay Roberts)
Edward Myers (CBC)
Ryan Peach (Foxtrap)
Josh Carey (Goulds)
Devin Whelan (Placentia)
Sean Oakley (Shea Heights)
Michael King (Waterford Valley)

Bantam Girl’s:
McKenzie Hickey (CBC)
Mary Nimh McGettigan (CBC)
Cassie O’Leary (CBC)
Natasha Buckle (Foxtrap)
Megan Williams (Goulds)
Jenna Healey (Placentia)
Peyton Morrissey (St. John’s East)
Alyssa Young (Virginia Park I)
Tiffany Morgan (Virginia Park II)
Natasha Noel (Waterford Valley)

Gen Adams Memorial Scholarship Award:
Sean Oakley (Shea Heights)

——————————————————

2011 MOSS TOURNAMENT

SQUIRT BOY’S DIVISION

Placentia defeated Goulds 4-2 to claim the Squirt Boy’s Division of the 31st Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

SQUIRT BOY’S CHAMPIONS: PLACENTIA
Liam Shea, Cody Traverse, Jordan Pomeroy, Joel Nash, Marcus Pittman, Joey Sweeney, Ryan Hickey, Douglas Cheeseman, Cody Power, Michael Leonard-Power, T J Schuman, Jonathan Griffiths, William Griffiths, William Neville, Dave Shea –Manager and John Pittman-Coach.

Player’s of the Game:
Jordan Pomeroy (Placentia)
Mark Stack (Goulds)

PEE-WEE BOY’S DIVISION

Goulds defeated Waterford Valley 10-3 to claim the Pee-Wee Boy’s Division of the 31st Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

PEE-WEE BOY’S CHAMPIONS: GOULDS
Michael Dalton, Liam Kirk, Simon Davis-Power, Blake Dalton, Tyler Templeman, David Fitzgerald, Connor McCarthy, Brent Williams, Matthew Kenny, Aaron Williams, Keegan Ridgley, Joe Antle, Mitch Stack, Ryan Doyle, Mike Dalton-Manager, Jack Power-Coach and Jeff Kirk-Coach.

Player’s of the Game:
Connor McCarthy (Goulds)
Andrew Picco (Waterford Valley)

BANTAM BOY’S DIVISION

Waterford Valley defeated CBC #2 7-0 to capture the Bantam Boy’s Division of the 31st Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

BANTAM BOY’S CHAMPIONS: WATERFORD VALLEY
Jordan Noftall, Adam Healey, Josh Grouchy, Isaac Davis-Power, Brandon Pomroy, Michael King, Matthew Stone, Jordan Richards, Bruce Murphy, Andrew Moland, Cody Donaghey, Paddy Bonnell, Jordan Boland, Paul Healey-Manager and Donny King-Coach.

Player’s of the Game:
Patrick Healey (Waterford Valley)
Riley Kenny (CBC)

BANTAM GIRL’S TIER #1 DIVISION

Waterford Valley defeated CBC 16-9 in the Championship Game to claim the Bantam Girl’s Tier #1 Division of the 31st Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

BANTAM GIRL’S (TIER I) CHAMPIONS: WATERFORD VALLEY
Heather Richards, Carolyn Woolridge, Rebecca Sanger, Katie Ryan, Emily Hicks, Jamie Crocker, Julie Crocker, Maria McKay, Noelle Stanford, Natasha Noel, Katie White, Brittany Antle, Hannah Boone, Jill Grouchy-Coach, Connor Donaghey-Coach.

Player’s of the Game:
Maria McKay (Waterford Valley)
Victoria Healey (CBC)

BANTAM GIRL’S TIER #2 DIVISION

Virginia Park defeated CBC 14-13 in the Title Game to claim the Bantam Girl’s Tier #2 Division of the 31st Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

BANTAM GIRL’S TIER #2 CHAMPIONS: VIRGINIA PARK
Robyn Dawe, Rebecca Byrne, Faith Owens-Sweeney, Alyssa Young, Stephanie Foley, Katie Goodwin, Rebecca Crowley, Samantha Gosse, Emma Vincent, Gabrielle Murphy and Chris Whelan-Coach.

Player’s of the Game:
Stephanie Foley (Virginia Park)
Kaleigh Powell (CBC)

2011 Grand & Toy Scholarship Award Winners:

Squirt Boy’s
Darcy O’Reilly (Bay Roberts)
Cody Power (Placentia)
Jonathan Taylor (Outer Cove)
Paul Coady (Shea Heights)
Dylan Butler (Shea Heights)
Jordan Hamilton (Goulds)
Mitchell Terry (CBC)

Pee-Wee Boy’s
John Healey (Waterford Valley)
Quinton Parsons (Bay Roberts)
Brady Ryan (CBC)
Simon Davis-Power (Goulds)
Nicholas L Power (Placentia)

Bantam Boy’s
Daniel Byrne (Ferryland)
Joshua Somerton (Bay Roberts)
John Walsh (CBC #1)
Devin Percey (CBC #2)
Shawn Batten (Foxtrap)
Cody Donaghey (Waterford Valley)

Bantam Girl’s Tier #1
Meagan Williams (Goulds)
Danielle Bowering (Bay Roberts)
Cassie O’Leary (CBC)
Cassandra McGrath (Placentia #1)
Emily Racine (Placentia #2)
Hilary Sharpe (Foxtrap)
Heather Richards (Waterford Valley)

Bantam Girl’s Tier #2
Sarah Wigdon (Outer Cove)
Lucia Lake (CBC)
Kayla Kennedy (CBC)
Gabrielle Murphy (Virginia Park)

——————————————————

2012 MOSS TOURNAMENT

FOXTRAP CLAIMED SQUIRT BOY’S DIVISION I TITLE

Foxtrap defeated Shea Heights 7-0 to claim the title in Squirt Boy’s Division I of the 32nd annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

Squirt Boy’s Division I Champions: Foxtrap
Logan Power, Alex Williams, Jacob Gill, Nathan Lake, Ethan Stuckless, Christian Walsh, Kent Gillingham, Austin Drover, Aaron Murphy, Luke Reid, Tyler Walsh, Matthew Broaders, Jordan Young, Linden Power, Cory Gill-Coach & Loyola Power-Coach.

PLACENTIA CLAIMED SQUIRT BOY’S DIVISION II TITLE

Placentia defeated Goulds 8-0 to claim Squirt Boy’s Division II Title.

Player of the Game: TJ Shuman (Placentia)
Player of the Game: Adam Martin (Goulds)

Squirt Boy’s Division II Champions: Placentia
Liam Shea, Marcus Pittman, Jackson Davis, Joseph Sweeney, TJ Schuman, Jonathan Griffiths, William Griffiths, Douglas Cheeseman, William Hickey, Michael Gibbons, Colin Hunt, Jake Kelly, Jarod Bohlke, Kevin Taylor & David Shea-Coach.

2012 Grand & Toy Scholarship Winners

Squirt Boy’s Division
Bay Roberts: Liam Snow
CBC: Michael Hawco
Foxtrap: Austin Drover
Goulds: Ryan Kelly
Outer Cove: Matthew Brennan
Placentia: Marcus Pittman
Shea Heights: Kyle Yetman
Virginia Park: Senard Lamini

CBC CAPTURED PEE-WEE BOY’S DIVISION I TITLE

CBC defeated Goulds 9-2 to claim the Pee-Wee Boy’s Division I Title.

Pee-Wee Boy’s Division I Champions: CBC
Kyle Rowe, Brendan Power, Kyle Kelly, Jeremy Walsh, Shane Healey, Coady Furey, Josh Cole, George Kennedy, Nicholas Dalton, Nicholas Dunphy, Gerald Wall, Mark Maloney, Brady Ryan, Dylan Gushue, Kirklin Doyle & Jamie Walsh-Coach.

FOXTRAP CAPTURED PEE-WEE BOY’S DIVISION II TITLE

Foxtrap defeated Bay Roberts 10-8 to claim the Pee-Wee Boy’s Division II Title.

Pee-Wee Boy’s Division II Champions: Foxtrap
Zachary Tobin, Ryan Williams, Riley Brown, Nathan Tremblett, Lucas S Porter, Stephen Jackson, Jason Morgan, Tristan Fowler, Austin Dawe, Noah Sheppard, Christian White, Ben Ledrew, Stephen Quinlan, Michelle Tobin-Coach, Tyler McDonald-Coach, Michael Gregory-Coach.

2012 Grand & Toy Scholarship Winners

Pee-Wee Boy’s Division
Bay Roberts: Darcy O’Reilly
Butlerville: Josh Crane
CBC: Jeremy Walsh
Goulds: John Morris
Placentia: Brent Hatfield
Shea Heights: Kyle Yetman
Waterford Valley: Mitchell Lawlor

WATERFORD VALLEY CROWNED BANATAM BOY’S DIVISION I CHAMPS

Waterford Valley defeated CBC 4-3 to claim the Bantam Boy’s Division I Title.

Player of the Game: Liam Hynes (Waterford Valley)

Bantam Boy’s Division I Champions: Waterford Valley
Adam Healey, Jordan Noftall, Josh Grouchy, Ben Noseworthy, Cody Donaghey, Liam Hynes, Shane Dobbin, Andrew Paul, Brad Power, Tyler Tobin, Nathan Noel & Paul Healey-Coach.

BUTLERVILLE CROWNED BANTAM BOY’S DIVISION II CHAMPS

Butlerville defeated Shea Heights 8-7 to claim the Bantam Boy’s Division II Title.

Player of the Game: Nick Parsons (Butlerville)
Player of the Game: Cody Benson (Shea Heights)

Bantam Boy’s Division II Champions: Butlerville
Josh Parsons, Johnny Butler, Jeremy Snow, Nick Parsons, Colin Pottle, Stephen Mercer, Michael Critch, Brian Mercer, Cody Walsh, Richard Bradbury, Jeremy Penney, Betty Parsons-Coach & John Parsons-Coach.

2012 Grand & Toy Scholarship Winners

Bantam Boy’s
Butlerville: Brandon Brewer
CBC: John Walsh
Foxtrap: Mitchell Lundrigan
Goulds: Simon Davis Power
Shea Heights: Patrick McGrath
Southern Shore: Nick Walsh
Waterford Valley: Josh Grouchy

CBC CLAIMED GIRL’S DIVISION I TITLE

CBC defeated Foxtrap 11-4 to claim the Girl’s Division I Title

Girl’s Division I Champions: CBC
Jamie Lake, Kaylee Holly, Olivia Corbett, Kaylee Rose, Karen Cole, Regan Myers, Kelsey McGrath, Katie Woodford-Bourne, Bethany Croke, Lucia Lake, Calista Corbett, MacKenzie Hickey, Maggie Barron, Derm Croke-Coach & Vince Myers-Coach.

GOULDS CLAIMED GIRL’S DIVISION II TITLE

Goulds defeated Placentia 8-1 to claim the Girl’s Division II Title.

Player of the Game: Meagan Williams (Goulds)
Player of the Game: Hilary Neville (Placentia)

Girl’s Division II Champions: Goulds
Rebecca Maher, Robyn Foley, Jenn Connolly, Jill Connolly, Haley Dalton, Julia Dunne, Kristen Connolly, Leah Martin, Lindsay Head, Taylor Best, Haley Costello, Megan Williams, Kelly Whittle, Melissa Everard-Coach & Dwayne Connolly-Coach.

2012 Grand & Toy Scholarship Winners

Tier I & II Girl’s Division
CBC: Ragan Myers
Foxtrap: Abby French
Goulds: Meghan Williams
Placentia: Brooklyn McCarthy
Southern Shore: Rachel Tobin
St. John’s East: Meghan Alyward

——————————————————

2013 MOSS TOURNAMENT

GOULDS CLAIMED U12 SQUIRT BOY’S TITLE

Goulds blanked CBC 7-0 in the Championship Game to claim the U12 Squirt Boy’s Division.

Players of the Game:
Adam Martin (Goulds)
Grady Mercer (CBC)

Members of the Goulds Championship Team
Travis Coady, Riley Spurrell, Ryan Kelly, Ryan Maher, Adam Martin, Daniel Campbell, Brendan McCarthy, Austin Earle, Keith Dinn, Logan Howlett, Josh Power, Jesse Putt, Dale Kelly-Coach, Chris Maher-Coach, Danny Campbell-Coach, Bill Coady-Coach.

CBC CAPTURED U14 PEE-WEE GIRL’S TITLE

CBC defeated Southern Shore 12-6 in the Championship Game to claim U14 Pee-Wee Girl’s Division.

Players of the Game:
Karen Cole (CBC)
Jessica Walsh (Southern Shore)

Members of the CBC Championship Team
Karen Cole, Bethany Croke, Olivia Corbett, Katie Woodford, Kaylee Rose, Brianna Hickey, Hilary McHugh, Brittany Carew, Ashley Hickey, Madison Rose.

PLACENTIA CAPTURED U14 PEE-WEE BOY’S TITLE

Placentia defeated Goulds 7-4 in the Championship Game to claim U14 Pee-Wee Boy’s Division.

Players of the Game:
Jordan Pomeroy (Placentia)
Mark Stack (Goulds)

Members of the Placentia Championship Team:
Jordan Pomeroy, Joe Sweeney, Liam Shea, Joel Nash, Douglas Cheeseman, Marcus Pittman, William Neville, Michael L Power, Cody Power, Ryan Hickey, TJ Schuman, Kevin Taylor, Bill Pomeroy-Coach, Dave Shea-Coach, Mark Nash-Coach.

GOULDS CLAIMED U16 BANTAM GIRL’S TITLE

Goulds defeated CBC 7-0 in the Championship Game to claim the U16 Bantam Girl’s Division.

Players of the Game:
Shannon Morry (Goulds)
Kelsie Darcy (CBC)

Members of the Goulds Championship Team
Taylor Best, Jenna Connolly, Jill Connolly, Hayley Costello, Haley Dalton, Julia Dunne, Robyn Foley, Hannah Janes, Leah Martin, Erin Morry, Shannon Morry.

GOULDS CLAIMED U16 BANTAM BOY’S TITLE

Goulds blanked CBC 4-0 in the championship game to claim the U16 Bantam Boy’s Division of the 33rd Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

Players of the Game:
Simon Power (Goulds)
Cody Furey (CBC)

Members of the Goulds Championship Team
Simon Power, Michael  Dalton, Blake Dalton, Mitchell Stack, Conor McCarthy, Tyler Templeman, Tristin Greening, Liam Kirk, Ryan Doyle, David Fitzgerald, Isaac Power-Coach, Jack Power-Coach & Jeff Kirk-Coach.

——————————————————

2014 MOSS TOURNAMENT

PLACENTIA CLAIMED U12 SQUIRT BOY’S DIVISION I TITLE

Placentia doubled Waterford Valley 4-2 in the championship game to claim the U12 Squirt Boy’s Division I Title of the 34th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game: Unavailable

Members of the Placentia U12 Squirt Boy’s Championship Team-Division I
Liam Ryan, Charles Newhook, Owen Edison, Ethan Follett, John Webber, Mason Van Puymbroek, Brady Power, Douglas Duke, Jacob Whittle, Lucas White, Corbin Bishop, Francis Webber-Coach and Rod White-Coach.

GOULDS CLAIMED U12 SQUIRT BOY’S DIVISION II TITLE

Goulds defeated Southern Shore 8-1 in the championship game to claim the U12 Squirt Boy’s Division II Title of the 34th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game: Unavailable

Members of the Goulds U12 Squirt Boy’s Championship Team-Division II
Daniel Campbell, Jacob Chafe, Cameron Christopher, Jacob Clements, Riley Coady, Kris Condon, Austin Earle, Logan Howlett, William Lynch, James Power, Joshua Power, Evan Raymond, Grant Siegfried, Joshua Smith, Joanne Head-Coach, Danny Campbell-Coach and Ronnie Condon-Coach.

PLACENTIA CLAIMED U14 PEE-WEE BOY’S DIVISION I CROWN

Placentia defeated CBC 8-1 in the championship game to claim the U14 Pee-Wee Boy’s Division I Title of the 34th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game: Unavailable

Members of the Placentia U14 Pee-Wee Boy’s Championship Team-Division I
Liam Shea, Marcus Pittman, Douglas Cheeseman, Joseph Sweeney, Jonathan Griffiths, William Griffiths, Jarrod Bohlke, William Hickey, Kevin Taylor, Lucas Pitcher, Nick French, Alex French, Jacob Maltais, Taine Bishop, Joseph O’Leary, John Pittman-Coach, Karl Griffiths-Coach and Dave Shea-Coach.

CBS CLAIMED U14 PEE-WEE BOY’S DIVISION II CROWN

CBS blanked Kelly’s Park 7-0 in the championship game to claim the U14 Pee-Wee Boy’s Division II Title of the 34th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game: Unavailable

Members of the CBS U14 Pee-Wee Boy’s Championship Team-Division II
Jacob Gill, Alex Williams, Logan Power, Luke Strickland, Kristian Walsh, Luke Reid, Nathan Lake, Austin Drover, Aaron Murphy, Miguel Santos, Gabe Pittman, Scott Reid-Coach and Loyola Power-Coach.

CBC CLAIMED U16 BANTAM BOY’S TITLE

CBC defeated Placentia 9-2 in the championship game to claim the U16 Bantam Boy’s Title of the 34th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game: Unavailable

Members of the CBC U16 Bantam Boy’s Championship Team:
Joshua Cole, Nicholas Dalton, Kirklin Doyle, Nicholas Dunphy, Cody Furey, Dylan Gushue, Shane Healey, Kyle Kelly, George Kennedy, Brendan Power, Kyle Rowe, Brady Ryan, Jeremy Walsh, Brandon Woodford, Gerald Wall and Jamie Walsh-Coach.

CBC CLAIMED U14 PEE-WEE GIRL’S TITLE

CBC edged Southern Shore 5-4 in the championship game to claim the U14 Pee-Wee Girl’s Title of the 34th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game:
Olivia Corbett (CBC)
Emily Kavanagh (Southern Shore)

Members of the CBC U14 Pee-Wee Girl’s Championship Team
Karen Cole, Olivia Corbett, Taylor Doyle, McKenzie Fewer, Brianna Hickey, Kailey McGrath, Hilary McHugh, Julianna Murphy, Hannah Poole, Alexandra Quinlan, Kaylee Rose, Jenna Ryan, McKenzie Stone and Cassie O’Leary-Coach.

VIRGINIA PARK CLAIMED U16 BANTAM GIRL’S TITLE

Virginia Park shutout CBC 6-0 in the championship game to claim the U16 Bantam Girl’s Title of the 34th Annual Constable William Moss Memorial Tournament/

Players of the Game: Unavailable

Members of the Virginia Park U16 Bantam Girl’s Championship Team
Robin Dawe, Shelbie Pike-Denief, Erin Morry, Rebecca Byrne, Shauna Foley, Samantha Gosse, Holly Dollimont, Kaitlyn Harris, Emily Jordan, Anna Adams, Adrianna Caines, Amanda Chipman-Coach and Sarah Donovan-Coach.

——————————————————

2015 MOSS TOURNAMENT

Carbonear Claimed U12 Boy’s Division Title At Moss Tournament

Carbonear defeated Goulds 12-5 in the U12 Squirt Boy’s Title Game of the 35th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Player of the Game: Riley Green (Carbonear)

Members of the Carbonear U12 Boy’s Championship Team
Dylan Broomfield, Liam Underhay, Reid Deering, Joshua Kennedy, Riley Green, Matthew King, Andrew Taylor, Hunter Saunders, Adrian Green, Jacob Kennedy, Aiden Hogan, Cameron Byrne, Ben Ryan, Charlie Deering-Coach, Nic Saunders-Coach, Paul Underhay-Coach, Rodney-Green-Coach & David Kennedy-Coach.

Goulds Claimed U14 Boy’s Division Title At Moss Tournament

Goulds defeated Placentia 8-0 in the U14 Pee-Wee Boy’s Championship Game of the 35th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game:
Goulds-Jessie Putt
Placentia-Christopher Francis

Members of the Goulds U14 Boy’s Championship Team
Ryan Kelly, Ryan Maher, Travis Coady, Brendan McCarthy , Jessie Putt, Josh Smith, Austin Earle, Daniel Campbell, Logan Howlett, Josh Power, Riley Spurrell, Keith Dinn, Dale-Kelly-Coach & Chris Maher-Coach.

Placentia Claimed U16 Boy’s Division Title At Moss Tournament

Placentia defeated Waterford Valley 3-0 to claim the U16 Bantam Boy’s Title of the 35th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament.

Players of the Game
Placentia-Douglas Cheeseman
Waterford Valley-Jordan Hamilton

Members of the Placentia U16 Boy’s Championship Team
Taine Bishop, Jarrod Bohlke, Douglas Cheeseman, Ryan Hickey, Joel Nash, William Neville, Jordan Pomeroy, Cody Power, Michael Leonard Power, TJ Schumann, Liam Shea, Joseph Sweeney, David Shea-Coach, William Pomeroy-Coach & Mark Nash-Coach.

CBC Claimed U14 Girls Division Title At Moss Tournament

CBC defeated Southern Shore 2-1 in the U14 Pee-Wee Girl’s Title Game of the 35th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game:
CBC-Karlee Farrell
Southern Shore-Christie Aylward

Members of the CBC U14 Girl’s Championship Team
Emily Brown, Sarah Corbett, Karlee Farrell, Emily Claire Furey, Emily Hawco, Ashley Hickey, McKenna Keats, Jessica Maloney, Alexandra Quinlan, Madison Rose, Kate Woodford, Glen Hawco-Coach, Beth Ann Hawco-Coach, Dave Connors-Coach & John Farrell-Coach.

CBC Claimed U16 Girls Division Title At Moss Tournament

CBC defeated Southern Shore 7-0 in U16 Bantam Girl’s Championship Game of the 35th Annual Constable William Moss Memorial Tournament.

Players of the Game:
CBC-Bethany Croke
Southern Shore-Brittany O’Driscoll

Members of the CBC U16 Girl’s Championship Team
Calista Corbett, Reagan Myers, Bethany Croke, Katie Woodford-Bourne, Brittany Carew, Morgan Fewer, Brianna Hickey, Karen Cole, Olivia Corbett, Vince Myers-Coach & Derm Croke-Coach.

——————————————————

2016 MOSS TOURNAMENT

Placentia Captured U12 Boy’s Moss Championship

Placentia captured the U12 Boy’s Championship by going undefeated in the 12 team event.

Members of the Placentia U12 Boy’s Championship Team
Blake O’Keefe, Brady Judge, Allan Linehan, Luke Wadman, Gavin Pitcher, Colby Pitcher, Bradley Newman, Josh Spurvey, Jagger Maher, Jaiden Schaeffer, Ty Picco, Desi Linehan-Coach, Danny O’Keefe-Coach.

Placentia Captured U14 Boy’s Moss Championship

Placentia captured the U14 Pee-Wee Boy’s title in the 10 team tournament.

Members of the Placentia U14 Boy’s Championship Team
Matthew Webber, Aaron Hussey, Mason Van Puymbroek, John Webber, Brayden Williams, Jacob Whittle, Owen Edison, Doug Duke, Brady Power, Christopher Clarke, Francis Webber-Coach.

Butlerville Captured U16 Boy’s Moss Championship

Butlerville defeated CBS 1-0 in the U16 Boy’s championship game.

Members of the Butlerville U16 Boy’s Championship Team
Brendon Mercer, Jacob Costello, Eugene Rose, Josh Mercer, Steven Keefe, Noah Parsons, Jake Gill, Alex Williams, Luke Strickland, Adam Smith, Justin Snow, Blake Snow, Daniel Smith, William Seymour, Desmond Snow, Johnny Parsons-Coach, Jimmy Parsons-Coach, Geoff Seymour-Coach.

CBC#1 Captured U14 Girl’s Moss Championship

CBC#1 defeated CBC#2 13-3 in the U14 Pee-Wee Girl’s championship game.

Members of the CBC#1 U14 Girl’s Championship Team
Reagan Rose, Kyleigh Gear, Karlee Farrell, Emily-Claire Furey, Kate Woodford, Sydney Walsh, Desire Gushue, Jenna Farrell, Madison Rose, Sarah Collett, John Farrell-Coach, Mark Woodford-Coach, David Connors-Coach.

CBC Captured U16 Girl’s Moss Championship

CBC captured the U16 Bantam Girl’s title in the 4 team event.

Members of the CBC U16 Grl’s Championship Team
Julianna Murphy, Jessica Butler, Mackenzie Fewer, Taylor Doyle, Alexandra Quinlan, Hannah Poole, Mackenzie Stone, Brianna Hickey, Karen Cole, Olivia Corbett, Kaylee Rose, Jeannie Corbett-Coach.